Hotele

Smaki Na Szlaku

Polanica Zdrój

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 8619656
  • W tym roku: 170684
  • W tym miesiącu: 45471
  • Dziś: 643
  • Online: 23

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.).

Odkrycie

Jaskinię odkryto 14 października 1966 roku podczas eksploatacji wyrobiska "Kletno III" przez Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego wydobywającego w tej okolicy marmur metodą odkrywkową. Około godziny 13.00 wykonano odstrzał, po którym odsłonił się dwumetrowy otwór o soczewkowatym kształcie. Wiertacz strzałowy Roman Kińczyk z Lądka-Zdroju wraz z jednym z pracujących tu więźniów zajrzeli pierwsi do otworu jaskini i znaleźli w nim kości. Duża ilość szczątków nasunęła odkrywcom przypuszczenie o zbiorowym grobie. Powiadomiono natychmiast kierownictwo zakładu i geologa z pobliskiego uzdrowiska. Trzy dni później dokonano pierwszych fachowych oględzin. Łączną długość korytarzy i sal na dwóch poziomach oszacowano na ok. 200 m. Liczne kości stwierdzone w namuliskach okazały się być szczątkami prehistorycznych ssaków (głównie niedźwiedzia jaskiniowego - stąd nazwa jaskini).

 

W tej sytuacji decyzją Ministra Budownictwa i Materiałów Budowlanych przerwano eksploatację kamieniołomu, a teren przekazano do dyspozycji naukowców. W 1967 r. Instytut Geograficzny Uniwersytetu Wrocławskiego opracował plan badań jaskini. Kierownictwo badań objął ówczesny rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr Alfred Jahn. Latem 1967 r. prowadzone były wykopaliska paleontologiczne. 4 grudnia grupa grotołazów z Akademickiego Klubu Turystycznego pod kierownictwem dra Mariana Puliny przekopała korytarz prowadzący do dalszych ciągów jaskiniowych o bardzo bogatej i barwnej szacie naciekowej.

W latach 1968-1969 prowadzono dalszą eksplorację, w trakcie której odkryto tzw. "Stare piętro wrocławskie", położone za Salą Blokową oraz silnie naruszone tektonicznie partie z Korytarzem Wodnym. Po przekopaniu namuliska w Sali Lwa Jaskiniowego łączna długość korytarzy jaskini wzrosła do ok. 800 m, zaś różnica poziomów do ok. 50 m.

W grudniu 2011 w dolnych partiach jaskini dokonano odkrycia nowych korytarzy. Eksploracja rozpoczęła się w kwietniu 2012, odkryto około 150 m korytarzy ciągnących się w górę. Znaleziono także szczątki kostne. 2 maja dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia, po przejściu bardzo wąskich korytarzy znaleziono ogromną salę o długości około 100 m, szerokości około 40 m i wysokości do 30 m, którą nazwano Sala Mastodonta. Występują w niej wielkie i różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad.

Opis jaskini

Otwór wejściowy na wysokości 800 m n.p.m. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ponad 3,5 km i znajdują się na 3 poziomach. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

Radon (Rn) to promieniotwórczy gaz, który osiąga w tej jaskini stężenie do 4,16 kBq/m³. DNA organizmów z jaskiń jest narażone na większą częstotliwość mutacji. W innych jaskiniach stężenie radonu osiąga wartości 3 razy wyższe.

W dolnych partiach znajduje się olbrzymich rozmiarów Sala Szampańska, której wysokość dochodzi do 45 m. Korytarze jaskini pokryte są licznymi formami naciekowymi. Okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, misy martwicowe oraz draperie naciekowe są uważane za jedne z najciekawszych elementów szaty naciekowej w polskich jaskiniach.

W 2012 speleolodzy z Kletna i Wrocławia odkryli nową salę na terenie Jaskini Niedźwiedziej, którą nazwali Salą Mastodonta. Odkryta sala ma ponad 100 m długości, 30 m wysokości i do 40 m szerokości. Dotychczasowa eksploracja udokumentowała bogate zdobienia naciekowe sali. Najprawdopodobniej z sali prowadzą dalsze korytarze do innych niezbadanych części Jaskini.


Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia (powierzchnia 89 ha), utworzonego w 1977 w celu ochrony jaskini, lasu rosnącego w otulinie oraz zjawisk krasowych.

Rezerwat porasta bór bukowo-świerkowy z domieszką jodły i modrzewi oraz roślinami wapieniolubnymi w runie, takimi jak tojad smukły, ostróżka wyniosła, sesleria tatrzańska, driakiew lśniąca i inne.
Udostępnianie

Partie środkowe (około 700 m) są dostępne dla turystów od 1983 roku, a ich największą atrakcją są nacieki wewnątrz jaskini. Dolne partie zostały po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności dzięki powstaniu filmu w 2003 r.

Informacje dla zwiedzających

"Jaskinia Niedźwiedzia" jest czynna oprócz poniedziałków i czwartków* w godzinach 9.00 - 16.40

* czwartki czynne w okresie od V do VIII

Czas zwiedzania jaskini wynosi ok. 45 min.

"Jaskinia Niedźwiedzia" w Kletnie jest Rezerwatem Przyrody i podlega ochronie przez co obowiązują limity dzienne zwiedzających dlatego WSKAZANA JEST WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA BILETÓW WSTĘPU ZARÓWNO DLA GRUP JAK OSÓB INDYWIDUALNYCH.

Sposoby rezerwacji / zakupu biletów:

zakup bilet on-line
formularz rezerwacji
rezerwacja telefoniczna (74 81 41 250).

Cennik biletów:

Marzec: normalny - 14 zł  ulgowy - 10 zł

Lipiec i sierpień: normalny - 22 zł  ulgowy - 17 zł

Pozostałe miesiące: normalny - 20 zł  ulgowy - 15 zł


Dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom i młodzieży do 26 l.

Pozostałe opłaty:

Fotografowanie: - 10 zł
Filmowanie: - 15 zł

Nie zapewniamy wstępu do jaskini osobom bez rezerwacji oraz spóźnionym na swoją godzinę wejścia.

Parkingi dla samochodów osobowych i autokarów znajdują się ok. 1 km poniżej jaskini.

Czas dojścia z parkingu wynosi ok. 30 min.
Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie jaskini 15 min. przed planowanym wejściem.

Płaności za bilety w kasie jaskini można dokonać gotówką oraz kartą płatniczą.

W Jaskini panuje stała temperatura ok. 6 oC i wysoka wilgotność powietrza ok. 100 %.

Przed przyjazdem prosimy zapoznać się z REGULAMINAMI obowiązującymi w Jaskini.

 

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE RUCHOWO POSIADAJĄCE WAŻNĄ KARTĘ PARKINGOWĄ mogą podlechać na parking dla pracowników znajdujący się bezpośrednio pod pawilonem wejściowym. Osoby na wózkach inwalidzkich podjeżdżają na plac przed pawilonem wejściowym.

Kontakt

Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia" sp. z o.o.

ul. Kościuszki 20a
57-550 Stronie Śląskie

fax. 74 814 29 09
e-mail: biuro@jaskinianiedzwiedzia.pl

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach