Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5733412
  • W tym roku: 392496
  • W tym miesiącu: 75063
  • Dziś: 554
  • Online: 52

Pierwsza jaskinia krasowa w polskich Karkonoszach!!!

Karkonoski Park Narodowy nie kojarzy się z jaskiniami krasowymi. Niewiele osób nawet zdaje sobie sprawę z tego, że we wschodniej części Karkonoszy występują wapienie krystaliczne - skały, w których mogą utworzyć się jaskinie. A tymczasem, ....

Karkonoski Park Narodowy nie kojarzy się z jaskiniami krasowymi. Niewiele osób nawet zdaje sobie sprawę z tego, że we wschodniej części Karkonoszy występują wapienie krystaliczne - skały, w których mogą utworzyć się jaskinie. A tymczasem, na terenie otuliny Parku, pojawia się nie tylko kilka wystąpień tego typu skał, a również można tu spotkać kamieniołomy i wapienniki, świadczące o ich eksploatacji i obróbce. Wapienie krystaliczne pojawiają się licznie we wschodniej i południowej części Karkonoszy, już po czeskiej stronie granicy. Do największych należy Albeřická jeskyně, której długość osiąga 200 m. Naukowcy zastanawiali się dlaczego takich obiektów nie ma polskiej stronie, jednak rozwiązanie tego problemu okazało się jedynie kwestią czasu.

W 2012 roku geolog z Karkonoskiego Parku Narodowego Roksana Knapik odkryła pierwszą jaskinię krasową w polskiej części Lasockiego Grzbietu, na obszarze otuliny KPN. W kamieniołomie wapienia krystalicznego odnaleziono dwa otwory, które prawdopodobnie stanowią wloty do tej samej jaskini. Wlot dolny udostępnia około 7 metrów jaskini. Stromo nachylony wąski korytarz prowadzi do niewielkiej komory, na ścianach której można oglądać nacieki. Występują tu stalaktyty, kolumny naciekowe (stalagnaty) i draperie. Na końcu komory znajduje się niestety wielki zawał, z potężnymi głazami. Położony kilka metrów powyżej górny wlot jaskini jest niedostępny.

Bardzo się cieszymy z tego odkrycia, bo odnalezienie jaskini krasowej w polskiej części Karkonoszy, na obszarze otuliny KPN, ma bardzo duże znaczenie dla zwiększenia georóżnorodności tego obszaru. Wapienie krystaliczne w Lasockim Grzbiecie są również siedliskiem dla wielu rzadkich gatunków roślin, takich jak żywiec kremowy czy paprotnik kolczysty, a same jaskinie - domem m.in. dla nietoperzy. Mamy więc nadzieję, że takie odkrycie przyciągnie w Lasocki Grzbiet naukowców, wierzymy bowiem, że rejon ten kryje jeszcze wiele tajemnic. Być może uda się również usunąć zawał z jaskini i potwierdzić (ewentualnie obalić) teorię o połączeniu systemów jaskiniowych po czeskiej i polskiej stronie Karkonoszy.

informacja dzięki uprzejmości Karkonoskiego Parku Narodowego

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach