Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5736324
  • W tym roku: 395408
  • W tym miesiącu: 77975
  • Dziś: 227
  • Online: 30

Mistrzostwa Świata Nordic Walking

Szklarska Poręba będzie areną mistrzostw świata Nordic Walking. Zawody zaplanowane są na pierwszy październikowy weekend. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników.

Nordic Walking ta nowa dyscyplina, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Z roku na rok przybywa osób chodzących z kijami przypominającymi narciarskie.

 

Norwegowie latem chcieli przygotować się do narciarskiego sezonu zimowego i zaczęli chodzić z kijami, stąd Nordic Walking - wyjaśnia Paulina Ruta prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, organizatora zawodów w Szklarskiej Porębie. - W tej sytuacji naturalnym było, że organizując Mistrzostwa Świata będziemy chcieli to zrobić w najlepszym miejscu do uprawiania narciarstwa biegowego w Polsce.

Wcześniej Mistrzostwa Świata były organizowane trzykrotnie w Austrii. Polska była na nich reprezentowana trzy razy. Zawiązana wówczas współpraca zaowocowała organizacją zawodów w Szklarskiej Porębie.

Szklarska Poręba to miejsce uprawiania wielu dyscyplin sportowych - mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Zimą to oczywiście narciarstwo zjazdowe i biegowe. A w sezonie letnim dotychczas dominowało kolarstwo górskie i biegi długodystansowe. Teraz dochodzi do tego nordic walking. A mamy ku temu świetne warunki terenowe. W otaczających Szklarska Porębę Karkonoszach i Górach Izerskich są dziesiątki kilometrów tras o różnym stopniu trudności.

Nordic Walking w Polsce nie jest jeszcze dyscypliną oficjalnie uznawaną za sport. Jednak wbrew pozorom, to nie tylko chodzenie z kijami. Profesjonalne uprawianie Nordic Walking wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i technicznego. Prawidłowe chodzenie techniką nordycką wygląda zupełnie inaczej od tego co zazwyczaj można zobaczyć w parkach czy na szlakach.

Wiele osób idzie do sklepu i kupuje kije, a następnie zaczyna chodzić po parkach. To bardzo dobrze, bo się ruszają. Ale często to nie ma nic wspólnego z prawidłową techniką Nordic Walking. Poprzez organizację szkoleń, warsztatów i różnych zawodów, które odbywają się przez cały rok staramy się promować poprawną technikę - mówi Paulina Ruta.

Mistrzostwa w Szklarskiej Porębie odbędą się 5 i 6 października. W sobotę na Polanie Jakuszyckiej zaplanowano cross na 10 i 20 km, sprint oraz specjalny dystans dla dzieci (ok. 250-300 m). W ramach Mistrzostw Świata odbędą się I Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Nordic Walking na dystansie 10 km. W niedzielę zawodnicy będą się wspinać na Szrenicę. Patronat nad mistrzostwami objęła Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.

Co ważne w zawodach może wziąć udział każdy, bo jak podkreślają organizatorzy, Nordic Walking to przede wszystkim zabawa, która być może kiedyś będzie dyscypliną olimpijską.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach