Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5740956
  • W tym roku: 400040
  • W tym miesiącu: 3382
  • Dziś: 103
  • Online: 90

XIII Świeto papieru

„Święto Papieru" (27-28 lipca) jest największą imprezą organizowaną corocznie od 2001 roku przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Odbywa się w ostatni weekend lipca na dziedzińcu muzealnym w godzinach od 1000 - 1800. Święto jest dwudniowym festynem popularyzującym wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie.

Impreza ma także na celu promowanie młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii i należy do najcenniejszych zabytków techniki i największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Ideą festynu jest umożliwienie naszym gościom czynnego uczestnictwa w przygotowanych warsztatach i możliwość zabrania ze sobą efektów swojej pracy. Goście mogą samodzielnie wykonać arkusz papieru czerpanego, zbadać jego cechy i własności (zabytkowa aparatura metrologiczna), poznać techniki druku (typograficzny, druk wklęsły i wypukły), oraz sposoby zdobienia arkuszy papieru (marmurkowanie, shibori). Na muzealnym dziedzińcu organizowane są konkursy z nagrodami m.in. o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego czy nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa.

Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Uczestnictwo w imprezie jak i zwiedzanie w tym czasie Muzeum jest bezpłatne.

Podczas XIII edycji festynu (27-28 lipca) planujemy otworzyć niezwykłą wystawę japońskiego artysty prof. Yasu Suzuki „Mandala wiatru. Dawna fotografia otworkowa w świecie cyfrowym". Festyn wzbogacony zostanie również o koncerty Katarzyny Karpowicz na tradycyjnym instrumencie japońskim koto. Nowością będą warsztaty papierowych laleczek kokeshi.

 

Zapraszamy!

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach