Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5740859
  • W tym roku: 399943
  • W tym miesiącu: 3285
  • Dziś: 6
  • Online: 17

Światowy Dzień Mokradeł

 

Wiecie, że 2 lutego, obchodzony był Światowy Dzień Mokradeł (Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych).

 

Data ta upamiętnia podpisanie w dniu 2 lutego 1971 Konwencji Ramsarskiej, której celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.

Na terenie Karkonoszy w 2009 r. ustanowiono Transgraniczny Obszar Ramsar o nazwie Krkonoše/Karkonosze subalpine peatbogs (Subalpejskie torfowiska w Karkonoszach), który obejmuje najcenniejsze torfowiska, znajdujące się m.in. na Równi pod Śnieżką, na Srebrnym Upłazie czy pod Sokolnikiem, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Jako osobne obszary na liście Ramsar torfowiska karkonoskie widniały już od 2002 r.

W bieżącym roku Karkonoski Park Narodowy planuje powiększenie obszaru Ramsar o strefę buforową torfowisk subalpejskich - wówczas powierzchnia obszaru wzrośnie do 186,5 ha.

Karkonoskie mokradła o tej porze roku przykryte są warstwą śniegu, ale warto przypomnieć sobie, jak wyglądają w swej pełnej krasie.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach