Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5795156
  • W tym roku: 454240
  • W tym miesiącu: 4125
  • Dziś: 278
  • Online: 20

Szrenica

 

Szrenica to szczyt o wysokości 1362 m n.p.m. wyraźnie dominujący nad Szklarską Porębą szczyt, którego wierzchołek położony ponad górną granicą lasu jest znakomitym punktem widokowym.

 

Na szczycie Szrenicy znajduje się budynek schroniska, który pochodzi z lat 1921-22, a jego wybudowanie ze składek społecznych, specjalnie dla niemieckiego dzierżawcy usuniętego przez czeski zarząd z pobliskiej "Voseckiej boudy" było przejawem zaostrzających się konfliktów czeskiej i niemieckiej społeczności w tamtych latach. Po wojnie funkcjonowało jako schronisko PTTK do pożaru w 1968 r., po długotrwałej odbudowie sprywatyzowane i ponownie otwarte w 1992 r. Szrenica jest tłumnie odwiedzana latem i w okresie zimy i jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich w polskich Karkonoszach. Na stokach Szrenicy występują malownicze grupy skalne: Końskie Łby i Trzy Świnki.

W rejonie Szrenicy występuje specyficzny mikroklimat rodzaju alpejskiego, tj. bardzo duże średnie opady roczne, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, oraz średnie temperatury znacznie niższe niż np. w Tatrach. Ze względu na unikalne położenie Karkonoszy - na uboczu głównych cyrkulacji powietrza z kierunku południowego - rzadziej mamy tam do czynienia ze zjawiskiem wiatrów fenowych (ciepłych południowych), co bezpośrednio przekłada się na większą niż np. w Tatrach liczbę dni mroźnych i śnieżnych.

Poniżej szczytu, na wysokości 1331 m n.p.m., znajduje się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, będące jednocześnie klimatyczną stacją meteorologiczną.

Szrenica leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

Na szczycie znajduje się schronisko "Szrenica", poniżej "Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej", a u podnóża schronisko „Kamieńczyk". Po czeskiej stronie na zboczu, na południe od skałki Twarożnik, znajduje się schronisko Vosecká bouda.

Ze Szklarskiej Poręby kursuje wyciąg krzesełkowy na Szrenicę oraz od grudnia 2010 r. nowa sześcioosobowa "kanapa" do "Świątecznego Kamienia".

Na Szrenicę prowadzą:

szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby Górnej
szlak turystyczny z Jakuszyc, który okrąża wierzchołek od północy
szlak turystyczny łącznikowy z górnej stacji wyciągu

Ze Szrenicy biegnie na wschód, Śląskim Grzbietem:

szlak turystyczny Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Przełęczy Okraj.

Północne stoki Szrenicy to doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Powstało tu centrum narciarstwa SkiArena Szrenica z trasami zjazdowymi i nartostradami, które w 98% są sztucznie naśnieżane. Oświetlona jest jedynie trasa "Puchatek", w związku z tym tylko na niej odbywa się jazda wieczorna.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach