Hotele

Smaki Na Szlaku

Polanica Zdrój

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 8775852
  • W tym roku: 326880
  • W tym miesiącu: 46722
  • Dziś: 468
  • Online: 17

Zapraszamy na XVII Karkonoskie Dni Lajtowe

W dniach od 18 do 20 listopada 2016 r. odbędzie się wielkie święto wszystkich miłośników gór. Właśnie wtedy w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski rozpocznie się siedemnasta edycja „Karkonoskich Dni Lajtowych" organizowanych przez Miasto Karpacz, Hotel Gołębiewski oraz Polski Klub Alpejski.

 

W czasie trwania festiwalu wielbiciele gór będą mogli obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, wysłuchać relacji z niezwykle interesujących wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej.

Tegoroczny festiwal rozpoczynamy w piątek od pokazów filmów górskich. Będziecie mieli okazje zobaczyć przygodę na północnej ścianie Eigeru i północnej ścianie Grandes Jorasses. Będziemy mogli prześledzić historię ich zdobywania oraz zobaczyć dokąd zaprowadziła współczesną wspinaczkę ewolucja sprzętu i wzrost ludzkich umiejętności. Na deser film Real Rock, którego tematem przewodnim jest wspinaczkowe ryzyko. No właśnie, gdzie jest granica między ryzykiem a ryzykanctwem? Czy da się ją wyznaczyć? Czym jest ryzyko dla najlepszych wspinaczy świata, przykrą koniecznością czy może kwintesencją tego sportu? W roli głównej rezolutna Hazel Findlay.

Filmy górskie są wspaniałe, ale na festiwalu stawiamy jednak na bezpośredni kontakt z alpinistami. W tym roku podtrzymaliśmy tę tradycję i zaprosiliśmy 11 wyśmienitych gości. Staraliśmy się, aby każdy miłośnik gór mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego wśród gości są przedstawiciele himalaizmu, są wybitni wspinacze skalni, są też autorzy ekstremalnych przejść wielkościanowych. Sobotnie pokazy gwiazd otworzy zdobywca Złotego Czekana za 1997 rok, rosyjski himalaista Jura Jermaczek. Jako członek elitarnej reprezentacji Rosji z tzw. "złotej ery" Jura brał udział w wielu ekstremalnych projektach, m.in. w przejściu zachodniej ściany Makalu czy w zdobyciu średniego wierzchołka Lhotse. Na festiwalu zaprezentuje film z przejścia północnej ściany Mt Everestu. Kolejny gość to Alex Gavan, rumuński himalaista młodego pokolenia, ale już ze sporym dorobkiem powyżej 8000 metrów. Alex opowie o górach, ale też o swojej dobroczynnej działalności, której się poświęca równie dużo czasu co wspinaniu. Z Hiszpanii przyjedzie do nas Pipi Cardell, pokaże nam jak wchodzi się solo na dziewicze szczyty w Karakorum. Natomiast tematem przewodnim wystąpienia Michaiła Fomina i Nikity Bałabanowa będzie wspinaczka na mierzący 7349 metrów Mt. Talung. Ukraińscy wspinacze wytyczyli na jego północno-zachodnim filarze nową drogę, za co w 2015 roku otrzymali Złoty Czekan. Wieczór zakończy legendarny austriacki wspinacz prof. Peter Habeler. Lista osiągnięć sportowych, pochodzącego z Tyrolu himalaisty, jest bardzo długa. Od pierwszego wejścia na Mt Everest bez tlenu, w parze z Reinholdem Messnerem, przez trzydniowe wejście na Gasherbrum I po wejścia na Nanga Parbat i Kangchenjungę. O czym opowie w sobotni wieczór? Warto się samemu przekonać przyjeżdżając do gościnnego Karpacza. A jak już przyjedziecie, to zobaczycie też w czyje ręce w tym roku powędruje nagroda Primus inter Pares, i kto ją wręczy. Dyskusje o górach i wspinaniu będziemy kontynuować w restauracji Dwór Liczyrzepy, gdzie też odbędzie się koncert Kapeli Timingeriu.

Niedziela to kolejny dzień pokazów gwiazd. Na dobry początek wystąpi Jarosław Botor, ratownik medyczny, członek beskidzkiej grupy GOPR, alpinista z dużym stażem, zdobywca, Artensonraju, Alpamayo czy Ama Dablam, uczestnik programu PHZ. Jarek opowie o tegorocznej wyprawie na K2. Następnie głos oddamy Laurentiu Anghelowi, miłośnikowi wspinaczki tradowej, zapalonemu ekiperowi, autorowi wielu nowych dróg w różnych rejonach świata. Kolejnym gościem będzie, dobrze znany widowni naszego festiwalu, Denis Urubko. Wybitny himalaista tym razem swoje wystąpienie poświęci problematyce szkolenia i treningu. Wszyscy pragniemy sukcesów górskich, wszyscy chcemy by Polacy zdobyli zimą K2, ale czy wiemy gdzie tak naprawdę leży klucz do sukcesu? Może Denis wie i może nam o tym opowie. Nie zabraknie też tematów z naszego podwórka, a mianowicie wspinania w Tatrach. Za sprawą Jozefa Kristoffyego, utalentowanego słowackiego alpinisty, przeniesiemy się na najtrudniejszą drogę Tatr wytyczoną na Jastrzębiej Wieży. Jozo zaprezentuje też piękny materiał poświęcony wspinaniu w Patagonii, gdzie korzystając z dobrych warunków atmosferycznych wytyczył nową drogę o trudnościach 8b. Pokazy zakończy wystąpienie Alexa Txikona. Każdy, kto interesuje się himalaizmem wie, że w tym roku wreszcie zdobyto Nanga Parbat. Zimowe wejście jest dziełem m.in. Alexa. Wszyscy widzą finalny efekt, ale jak do tego doszło, jak Alex trafił do wspinania, którędy wiodły jego górskie ścieżki? O sobie i swojej drodze na szczyt sympatyczny Hiszpan opowie w niedzielne popołudnie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Karpacza.

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, istniejącym od 2000 roku. Do głównych celów klubu należą: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie oraz krzewienie kultury górskiej w społeczeństwie. Członkowie PKA mają na koncie ponad 100 wypraw na pięciu kontynentach m.in. w takich pasmach górskich jak: Himalaje, Tien Shan, Pamir, Atlas Wysoki, Andy, Kaukaz, Góry Elbrus oraz Alpy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie imprezy: www.dnilajtowe.pl

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach