Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5918875
  • W tym roku: 577959
  • W tym miesiącu: 41992
  • Dziś: 245
  • Online: 34

Góry i Pogórze Izerskie

Jest to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów. Niestety większości swej imponującej powierzchni leżą na terenie Czech. W Polsce mieszczą się "tylko" dwa pasma (Wysoki i Kamienicki) z tych wyjątkowo rozległych gór. Na wschodzie granicą z Karkonoszami jest Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m.), oraz głębokie doliny Kamiennej (w Polsce) i Mumlavy oraz Jizery (w Czechach).

Granicy tej można nie zauważyć, kierując się tylko obserwacją krajobrazu, ponieważ Karkonosze wraz z czeskim Pogórzem Karkonoskim oraz z Górami Izerskimi zachodzą na kształt puzzli na siebie. Stanowią też geologicznie jedną całość.

Na zachodzie granicą Gór Izerskich jest Brama Żytawska, a od południowego-zachodu Nysa Łużycka, płynąca przez Liberec. Za Libercem, na południe leżą Góry Łużyckie (nie będące już, według niektórych ocen, jednak pasmem Sudetów, choć wchodzące w obręb tego samego większego pasma - Masywu Czeskiego), oraz, wyraźnie odrębna część Gór Łużyckich: Jest edstko - kozakovsky hrebet, będący także, według niektórych ocen, osobnym regionem.

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach