Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5740850
  • W tym roku: 399934
  • W tym miesiącu: 3276
  • Dziś: 1767
  • Online: 19

Twierdza i Labirynt Kłodzki

Jak to zwykle bywa twierdze, zamki, bastiony, wieże związane były i są z historią danego miasta i podobnie rzecz ma się w przypadku Twierdzy Kłodzkiej. Można powiedzieć, że przy tej twierdzy miejscowość się narodziła i przy niej wzrastała ale i też ze względu na twierdze miasto było atakowane.

 

Wertując karty historii możemy znaleźć wzmiankę aż z IX wieku o grodzie drewniano - ziemnym, a odwracając karty dziejów w wieku XII już mamy wzmiankę o kasztelani w Kłodzku, która stopniowo przekształciła się w dużą rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz Kościoła Św. Marcina i Św. Wacława.

Dalsze lata przyczyniły się do rozbudowy twierdzy o zamek średni oraz niższy które w całości z zamkiem wyższym stworzyły zwarty system obronny, o tym mamy wzmiankę z XVI wieku.

Każda twierdz jest wzmacniana,modyfikowana, ulepszana i tak w latach 1690 - 1702 wybudowano trzy bastiony o nazwach: Jabłonki, Ludmiła i Wacław. Bastiony tworząc dzieło koronowe umocniły Górę Forteczną zarówno od północy jaki od wschodu. Umocnienie od południa i zachodu zostało przydzielone bastionom Alarmowemu i Dzwonnikowi oraz małemu „półbastionowi" Orzeł.

Cały ten zespół bastionów otaczał zamek stojący na szczycie.

Lata późniejsze to nieustanne dobudowywanie kolejnych umocnień na sąsiednich wzniesieniach które zostały połączone pomiędzy sobą i główną fortecą szeregiem korytarzy podziemnych, sztolni, chodników kontrminerskich, zapobiegających wierceniu podkopów i podkładaniu materiałów minerskich. Należy podsumowując wspomnieć, że ta twierdza w Kłodzku należała do jednych z największych twierdz na Śląsku.

Zmiana prowadzenia wojen, wniosła również zmianę znaczenia fortyfikacji, w czasie II wojny światowej okupanci, stworzyli w twierdzy ciężkie wiezienie polityczne, miejsce straceń oraz obóz pracy.

Dzisiaj Twierdza Kłodzka to bez mała jeden z największych i najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można zwiedzić podziemne korytarze fortecy, ekspozycje historyczną o twierdzy bastiony oraz ciekawe wystawy.

 

Adres:

Góra Forteczna (Zamkowa)
ul. Grodzisko 1, tuż przy Rynku
tel. 074/ 867-34-68

Bilety:

Twierdza: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł
Labirynt: normalny 12 zł, ulgowy 10 zł
Twierdza i labirynt: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł

 

 

Twierdza i labirynt Kłodzki

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach