Hotele

Smaki Na Szlaku

Polanica Zdrój

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 8658507
  • W tym roku: 209535
  • W tym miesiącu: 34893
  • Dziś: 519
  • Online: 20

Chopin - Duszniki

Wielu z nas słysząc nazwisko Chopin, myśli o muzyce fortepianie, Polsce itd. i słusznie skojarzeń i myśli jest wiele, ale słysząc słowo, nazwę Duszniki Zdrój lista skojarzeń jest krótsza ale na tej liście na pewno jest Fryderyk Chopin
Fryderyk Chopin - jeden z najznakomitszych kompozytorów w historii świata.

Dlaczego te dwa słowa, miasto i nazwisko, ziemia i postać są ze sobą związane?
Wszystko zaczęło się w roku 1818 kiedy to w Zdroju nad Bystrzycą Dusznicką przebywał znakomity muzyk i nauczyciel Fryderyka - Józef Elsner. Za jego namową, osiem lat później, 3 sierpnia 1826 r. przyjechał do Dusznik, często zapadający na zdrowiu szesnastoletni kompozytor. Wsponia się, że dusznicka kuracja bardzo dobrze wpłynęła na jego zdrowie. Taka opinię, spowodował przede wszystkim list Fryderyka do Elsnera: "(...) Świeże powietrze i serwatka, którą pijam skwapliwie, tak mię postawiły na nogi, że jestem całkiem inny niż w Warszawie. Wspaniałe widoki, jakie roztacza Śląsk, czarują i zachwycają mnie, lecz mimo wszystko brak mi jednej rzeczy, której wszystkie piękności Reinertz nie mogą zastąpić, to jest dobrego instrumentu ..."
Tak jak większość Polaków w tamtej epoce pochodzących z nizin, tak i Fryderyk Chopin, dopiero na dolnym Śląsku poznał prawdziwe góry. Toteż z pilnością wędrował po nich, pokonywał strome ścieżki, zachwycał się górami i żałował, że nie wszędzie można mu było wędrować.

Z pobytem kompozytora w Dusznikach wiąże się jeszcze jedno wydarzenie. Otóż w czasie jego pobytu w uzdrowisku zmarł ubogi sukiennik - Józef Schoora osierocając czwórkę dzieci. Wydarzenie to poruszyło serca kuracjuszy, którzy zorganizowali koncert dobroczynny na rzecz sierot. W koncercie wziął udział Fryderyk Chopin, dając tym samym swój pierwszy, zagraniczny recital.

Na cześć artysty w 1897 r. postawiono obelisk z jego popiersiem oraz napisem w języku łacińskim następującej treści: "Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił". Obelisk ufundował wielki meloman Wiktor Magnus, a medalion z brązu został wykonany przez rzeźbiarz Romana Lewandowskiego. W 1926 r. łaciński napis zatarto, zastępując go napisem: "Friderico Chopino - 1826 - 1897 - 1926". Pierwotna dedykacja pojawiła się dopiero w 1947 r. w czasie inauguracji II Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Pierwszy Festiwal odbył się w dniach 25-26 sierpnia 1946 r. w 120 rocznicę dusznickich koncertów genialnego muzyka. Od tego momentu co roku w pierwszej połowie sierpnia Duszniki rozbrzmiewają muzyką Chopina. W 1976 r. ponownie upamiętniono pobyt kompozytora w Zdroju fundując pomnik artysty, wykonany przez Jana Kucza, który stanął przed południowym wejściem do Dworku im. Fryderyka Chopina.

W dusznickich festiwalach udział wzięło wiele sław światowej pianistyki m.in.: Edward Auer, Władimir Aszkenazy, Ryszard Bakst, Halina Czerny - Stefańska, Zbigniew Drzewiecki, Stanisław Szpinalski, Barbara Hesse - Bukowska, Lidia Grychtołówna, Adam Harasiewicz, Fu Tsong, Bella Dawidowicz, Ikuko Endo, Piotr Paleczny, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Paul Badura - Skoda, Stefan Askenase, Kevin Kenner, Piers Lane, Grigorij Sokołow, Jan Gotlieb Jiracek, Leslie Howard.

Organizacją festiwali zajmuje się Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich z siedzibą w Dusznikach Zdroju (Rynek 10, tel./fax 074/866 92 80, email: chopin@festival.pl, www.chopin.festival.pl).

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach