Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5794394
  • W tym roku: 453478
  • W tym miesiącu: 3363
  • Dziś: 475
  • Online: 28

Nowa symbolika Gminy Stronie Śląskie

W dniu 29 października 2012 r. podczas sesji Rady Miejskiej uchwalone zostały nowe symbole Gminy Stronie Śląskie: herb, flaga, baner oraz pieczęć. Symbole są istotnym elementem budowania tożsamości i integracji każdej społeczności. Ponadto, muszą uwzględniać normy poprawności heraldycznej i weksykologicznej oraz być akceptowane przez ogół społeczności.

W dniu 29 października 2012 r. podczas sesji Rady Miejskiej uchwalone zostały nowe symbole Gminy Stronie Śląskie: herb, flaga, baner oraz pieczęć. Symbole są istotnym elementem budowania tożsamości i integracji każdej społeczności. Ponadto, muszą uwzględniać normy poprawności heraldycznej i weksykologicznej oraz być akceptowane przez ogół społeczności.

W wystąpieniu z dnia 5 marca 1999 r., Prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Prof. dr hab. Stefan Kuczyński, na wniosek Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim, odniósł się do herbu miasta Stronie Śląskie, ustalonego w roku 1985. W wystąpieniu Prof. Kuczyński podniósł, iż w herbie zostały połączone dwa różne i nie całkiem przystające do siebie motywy, trudne do skomponowania ze sobą w polu tarczy herbowej. Zdaniem Profesora stylizacja herbu jest heraldycznie wadliwa - mowa o motywie pieca szklarskiego w nawiązaniu do huty szkła kryształowego oraz motywie niedźwiedzia nawiązującego do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Zdaniem Profesora, dokonująca się reforma heraldyki samorządowej może stanowić sposobną okazję do zmiany tego herbu. Profesor Kuczyński zaproponował dwie drogi postępowania: zaprojektowanie nowego herbu, bądź też poddanie obecnego modyfikacjom eliminującym błędy.

 

Po przeszło 13 latach słowa Profesora Kuczyńskiego zostały wprowadzone w czyn. Jako że obecnie obowiązujący herb stanowi element miejscowej tradycji (używano go 27 lat), podążono drugą zaproponowaną drogą: opracowano nowy herb w oparciu o dotychczasowy herb gminy, uznając jednocześnie, że trafnie została dobrana symbolika w herbie - piec jako element miastotwórczy oraz symbol dawnego i obecnego zajęcia mieszkańców Gminy Stronie Śląskie oraz niedźwiedź - symbol lokalnej przyrody oraz rodzącej się funkcji turystycznej.
Znacznemu uproszczeniu poddano piec hutniczy - został on zastąpiony samym wyrobem huty, który również stanowi symbol hutnictwa szkła. Znacznej korekcie poddano również niedźwiedzia - stworzono tę figurę od podstaw.

logo stronia


Oba godła zostały połączone, aby uzyskać pojedyncze godło tworzące pewną narrację - ciągłość i trwanie miasta i jego mieszkańców w obliczu zmieniających się okoliczności. Tym samym za najlepsze rozwiązanie uznano ustawienie niedźwiedzia w pozycji wspiętej i umieszczenie mu kielicha w łapach.
Kielich wzorowano na oryginalnym wyrobie huty. Udało się dotrzeć do zdjęcia takiego kielicha, wyprodukowanego jeszcze w czasach niemieckich. Na kielichu został umieszczony własny wzór, który rysunkiem nawiązuje do zarysu kielicha dzwonka brodatego. Następnie wizerunek kielicha oraz zarys kwiatu, podobnie jak i niedźwiedź, zostały poddane heraldyzacji. W przypadku niedźwiedzia zachowano pewne cechy prawdziwego zwierzęcia, które mogłyby wskazywać, że mamy do czynienia z niedźwiedziem jaskiniowym, a nie zwykłym niedźwiedziem. Cechy te to krótszy nieco pysk, czoło przechodzące w czubek głowy niemal prostym kątem oraz większa masywność zwierzęcia. Zastosowano również zupełnie nowe barwy herbu - wywiedzione z barw herbu Hrabstwa Kłodzkiego. Niedźwiedziowi zatem nadano barwę złotą, zaś polu - czerwoną. Kielich natomiast jest koloru srebrnego.
Zmianie uległy również inne symbole gminy tj. flaga, baner oraz pieczęć. Flaga gminy jest płatem o proporcji 5:8 podzielonym pionowo na dwie równe strefy. Od czoła umieszczone godło herbu, w części swobodnej dwa skosy lewe złote. Skosy nawiązują do herbu Hrabstwa Kłodzkiego i obecnego Powiatu Kłodzkiego.Pieczęć i baner są pochodnymi odpowiednio herbu i flagi. Baner to odpowiednik flagi z pionowym układem godeł. Pieczęć zaś zawiera w okrągłym polu godło herbu z legendą na otoku. Przerywnikom w legendzie nadano kształt zarysów kielicha dzwonka brodatego.
Mając na uwadze fakt, iż Minister Administracji i Cyfryzacji pismem z dnia 25 września 2012 roku zaopiniował pozytywnie projekty herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy Stronie Śląskie, przyjęto niniejszą uchwałę.

Serdeczne podziękowania należą się Komisji Konkursowej, której zadaniem było rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie projektu graficznego herbu, flagi oraz znaku promocyjnego Gminy Stronie Śląskie. W skład komisji wchodziły następujące osoby: Przewodniczący Komisji - Dariusz Chromiec, Sekretarz Komisji - Tomasz Olszewski, Członkowie Komisji: Anna Najbor, Dorota Jezierska, Anna Sporek, Jakub Chilicki, Artur Sawicki, Cyprian Najduch, Jarosław Czerkawski, Tomasz Marek.

JAKI BYŁ POPRZEDNI HERB STRONIA ZOBACZ I PRZECZYTAJ O NIM TUTAJ

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach