Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5593523
  • W tym roku: 252607
  • W tym miesiącu: 19624
  • Dziś: 2522
  • Online: 48

Poprzedni herb Stronia

Poprzedni herb stanowiła tarcza herbowa podzielona na dwie części z zieloną głowicą. W górnej części umieszczony był piec szklarski zbudowany z białych cegieł i posiadający czarne żyłowanie. Piec posiadał zółte palenisko i czerwone płomienie. W palenisku umieszczona była niebieska czara. W części dolnej na białym tle widniał niedźwiedź brunatny.

Herb ten przyjęto w roku 1985. W jego pierwotnej wersji w głowicy był jeszcze napis STRONIE ŚL.. W 1999 wystąpiono o opinię w sprawie herbu do prezesa Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Stefana Kuczyńskiego. Kuczyński odniósł się do herbu krytycznie. Po pierwsze niefortunne jego zdaniem było zestawienie pieca z niedźwiedziem, jako przedmiotów z zupełnie innych światów. Po drugie liczne szczegóły pieca czyniły rysunek nieczytelnym. Po trzecie, Kuczyński zwrócił uwagę, na niedopuszczalne umieszczenie w herbie napisu. Wreszcie po piąte zalecił użycie barwy czarnej dla niedźwiedzia. Kuczyński zaproponował dwie drogi postępowania: zaprojektowanie nowego herbu, bądź też poddanie obecnego modyfikacjom eliminującym błędy. Władze miasta ograniczyły się jedynie do kosmetycznych poprawek. Usunięto napis i odmieniono sylwetkę niedźwiedzia.
Od 2012

Po 13 latach od tej opinii Burmistrz Stronia Śląskiego rozpisał konkurs na nowy herb, a także opracowanie flagi i logo. Zwycięskie projekty herbu i flagi opracowali Robert Fidura i Kamil Wójcikowski. Nowy herb w sposób zgodny z regułami heraldyki czerpał z symboliki starego herbu. Herb ten uzyskał 15 czerwca 2012 pozytywną opinię Komisji Heraldycznej (Uchwała nr 92-1847/O/2012) i został uchwalony przez Radę Miasta Uchwałą Nr XXIV/176

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach