Hotele

Hotel Castle

Bystrzyca Kłodzka

Villa Romantica

Szklarska Poręba

Hotel & Spa Villa Wernera

Szklarska Poręba

zobacz więcej dodaj obiekt

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe

Statystyka

  • Wszytkich: 5736192
  • W tym roku: 395276
  • W tym miesiącu: 77843
  • Dziś: 95
  • Online: 19

Narciarstwo biegowe - okolice Kudowy

Kilka propozycji tras biegowych

Szczytami Gór Jastrzębich

(piesze szlaki turystyczne - zielono - biały, czerwony, zielony, niebieski, czerwony)

Narciarskie szlaki biegowe wiodące szczytami Gór Jastrzębich są podczas śnieżnych zim utrzymywane przez członków Związku Gór Jastrzębich. Całodniowa wycieczka narciarska, w części prowadzona po utrzymywanych trasach, może się rozpocząć na przystanku kolejowym w Petříkovicach a zakończyć w Hronovie. Przy dobrych warunków pogodowych i śniegowych, trasa zapewnia mało męczące odcinki oraz przepiękne widoki na otoczony ochroną przyrodnicza region Broumovska z znanymi Skałami Adršpašsko-teplickimi oraz wzgórzami stołowymi Ostaš a Turov, które na pewno rzucą się w oczy podczas jazdy.

Petříkovice - Paseki - Odolov - Švédský vrch - Varta - Maternice - Hronov

Czas przejazdu i przejścia odcinków pieszo
Petříkovice - Paseki 1 godz.30 min. (6,5 km), Paseki - Odolov 1 godz. (7 km), Odolov - Varta 1 godz. min. (5,5 km) Varta - Nad Maternici 10 min. (1 km), Nad Maternici - Hronov 40 min. (5 km),.

Całkowity czas przejazdu: 4 godz. 20 min.
Długość trasy: 25 km

Zagrożenia i miejsca niebezpieczne:
Trasa nie jest w zimie utrzymywana w całości. Na dobrze utrzymywany odcinek trafią Państwo pomiędzy Pasekami a Odolovem na Panskiej drodze. Podczas opadów śniegu muszą być Państwo przygotowani na to, że trasa nie będzie wszędzie przetarta. Uwaga na zjazd pod Žaltmanem - radzimy zejście na Panską drogę (czerwony szlak) z kijkami w rękach (cca 250 m)!

Dojazd do trasy:
Używając zintegrowanego systemu komunikacji IREDO.
Rozkłady jazdy dostępne na stronie internetowej www.idos.cz

*******

Z Dobrošova wokół Malinové góry i Dubovic

(oznaczone szlaki dla pieszych- biało - niebieski, zielony, niebieski, wokół Malinové góry i Dubovic oraz z Dobrošova przez wyciągi narciarskie Maliňák i Brabák do Bělovse nieoznaczony, niebieski)

Ten, kto chce wybrać się z Nachodu na popołudniową wycieczkę na nartach biegowych, nie znajdzie chyba lepszej trasy. Najpierw rozgrzeje mięśnie wjazdem na Dobrošov, trochę odpocznie na dobrošovskich łąkach i podczas zjazdu do przystanku autobusowego Polsko, oraz poćwiczy technikę klasyczną na trasie wokół Malinové góry i Dubovic. Narty może zdjąć doiero w Bělovsi, na dolnej stacji kolejowej lub aż przy browarze w Nachodzie. Zależy, czy będzie dostatek śniegu również w miejskim lesie Montace.

Náchod, dworzec kolejowy - Náchod, browar - Jiráskova chata na Dobrošově - przystanek BUS Polsko - Malinová Góra - Dubovice - Malinová hora - przystanek BUS Polsko - Dobrošov, centrum miejscowości - Maliňák - Brabák - Běloves - Náchod, browar - Náchod, dworzec kolejowy

Czas przejazdu i przejścia odcinków pieszo:
Náchod, dworzec kolejowy - Montace 5 min. (0,5 km), Montace - Jiráskova chata 45 min (3 km) , Jiráskova chata - przystanek BUS Polsko 10 min. (1,5 km), przystanek BUS Polsko - Dubovice - przystanek BUS Polsko 50 min. (6,5 km), przystanek BUS Polsko - Dobrošov 10 min. (1 km), Dobrošov - Maliňák, Brabák, Náchod, browar 25 min. (4 km), Náchod, browar - Náchod, dworzec kolejowy 5 min. (0,5 km)

Całkowity czas przejazdu: 2 godz. 20 min.
Długość trasy: 17,5 km

Zagrożenia i miejsca niebezpieczne:
Trasa nie jest w czasie zimy utrzymywana. Na dobrze przygotowaną trasę natrafią Państwo jedynie w Dobrošově. Podczas nowych opadów śniegu trzeba być przygotowanym na to, że trasa nie będzie przetarta. Uwaga na zjazd do ulicy z Dobrošova na Českou Čermnou, od stacji telekomunikacyjnej na Malinové górze do przystanku BUS Polsko i na stokach Maliňáku a Brabáku!

Dojazd do trasy:
Używając zintegrowanego systemu komunikacji IREDO.
Rozkłady jazdy dostępne na stronie internetowej www.idos.cz

*******


Wokół Ostašu

(trasa nieoznaczona w terenie - tylko na odcinku Dědov- Klučanka, prowadzona po czerwonym szlaku pieszym).

Od przystanku kolejowego w Žďáru nad Metują do Ostašu jest niedaleko. W lecie miejscowi odbywają piesze spacery na tę górę, w zimie zaprasza do wypróbowania swoich sił trasa narciarstwa biegowego, poprowadzona dookoła dominującego na Wyżynie Polickiej wzniesienia. Po ciepłym posiłku, który możemy spożyć w przyjemnych przestrzeniach restauracji u Malíků, czeka Państwa dalszy wolny zjazd do Bukovic i Polic nad Metują.

Žďár nad Metują - Dědov - Klučanka - Ostaš - Police nad Metują

Czas przejazdu:
Žďár nad Metują, ČD - Dědov 30 min. (3,5 km), Dědov - Klučanka 15 min. (1,5 km), Klučanka - Ostaš 40 min. ( 4 km), Ostaš - Police nad Metują 15 min. (3 km)

Całkowity czas przejazdu: 1 godz. 40 min.
Długość trasy: 12 km

Zagrożenia i miejsca niebezpieczne:
Trasa w zimie nie jest stale utrzymywana. Na dobrze przygotowane odcinki trafią Państwo w Klučance. Następnie trasa prowadzi do ulicy kierunku Pěkov - Ostaš, po której dojadą Państwo do restauracji u Malíků. (Utrzymana trasa biegnie aż do areału narciarskiego „Na Nebíčku" v Policach nad Metują.) Przy odrobinie szczęścia przejadą Państwo ze Žďáru nad Metują do Dědova i z Ostašu do Polic nad Metują po trasach przetartych przez miejscowych biegaczy. Na odcinkach leśnych należy zwracać uwagę na leżące drzewa.

Dojazd do trasy:
Używając zintegrowanego system komunikacji IREDO.
Rozkłady jazdy na stronie internetowej www.idos.cz
Dojazd we własnym zakresie - z Kudowy Zdroju lub Náchodu do Žďáru nad Metują
Z Polic nad Metują do: Kudowy Zdroju lub Náchodu

*******

Narciarska trasa biegowa „Szczeliniec"

Trasa ta znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wytyczona jest w taki sposób, aby poruszający się nią turyści mieli możliwość dotarcia do najciekawszych zakątków Gór Stołowych.

Karłów - Pasterka - Karłówek - Droga nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - Batorówek - Karłów

Czas przejazdu
Karłów - Pasterka - 1h (4,3km) Pasterka - Droga nad Urwiskiem - 45 min. (3,0km) Droga Nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - 1,5 h (6,0km) Skalne Grzyby - Batorówek - 30 min (2,0km) Batorówek - Karłów - 2,5 h (10,2km)

Czas przejazdu - 6 h 15 min.
Długość trasy - 25,5 km

Zagrożenia i miejsca niebezpieczne
Miejscem niebezpiecznym są strome zjazdy z łąk w rejonie wsi Pasterka. W miejscach tych należy zachować szczególna ostrożność. Niebezpieczny zjazd występuje również na odcinku szlaku prowadzącym z Pasterki w Kierunku Drogi nad Urwiskiem (rejon wyludnionej osady Karłówek).
Turyści korzystający ze szlaku powinni zachować szczególną ostrożność w miejscach gdzie szlak przecina drogę krajową nr 387, ze względu na ruch pojazdów.

Dojazd do trasy
Autobusem z Kudowy Zdroju lub Radkowa. Samochodem osobowym dojazd szosą nr 387 z Kudowy Zdroju lub Radkowa. Uwaga dojazd z Dusznik Zdroju przez Łężyce w okresie zimowym może nie być możliwy. Parking w Karłowie. Przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
Do trasy dotrzeć można także przez przejście graniczne Pasterka - Machvský Krziž. Z przejścia dotrzeć możemy do wsi Pasterka poruszając się czerwonym szlakiem łącznikowym.

 

Źródło: Park Narodowy Gór Stołowych

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi w Beskidach noclegi w Karkonoszach